Kiszebáb égetés a Hajdúhadházi Városi Óvodában!

A Hajdúhadházi Városi Óvoda székhely intézményében már több éve hagyomány, hogy a farsangi hét végeztével, ami a tél befejeződésére utal, kiszebábot égetünk. Ez a 2024/2025 -ös nevelési évben sem volt másként.

 Magyar néphagyomány szerint a kiszebáb égetése megszabadítja az embereket minden bajtól. Ez a népszokás régen igen nagy szerepet töltött be, főként faluhelyen az emberek hiedelem világában.

A néprajzi leírások szerint a gyermekek kiszebábot és zajkeltő szerszámokat készítettek, mellyel a falu főterére vonultak. A vonulás közben hangosan zörgették szerszámaikat és télűző rigmusokat kiabáltak.

Mi sem tettünk másként Hajdúhadházon, és célul az őseinkhez hasonlóan    ugyan azt tűztük ki, egészségesen, gond nélkül élni 2025- ben is.

 A gyerekekkel közösen elkészítettük a kiszebábot.  A báb készítése közben beszélgettünk, a néphagyományról, hogy a bábu mit jelképez, milyen ruhába öltöztették, kit személyesít meg, mit szeretnének elűzni vele. Továbbá szó volt arról is, hogy a hideg téllel mit kergessünk még el.

A gyerekek megfogalmazták a „rossz” dolgokat, amiket a bábra erősített szalagra írtunk, hogy azok is égjenek el a láng erejével. Az óvoda udvarán a kiszebábot felállítottuk.

 Majd közös énekkel, (Haj ki kisze, haj ki…, Jöjjön a tavasz,) rigmusok kiabálásával, tapssal, hangszerek kíséretében elégettük az óvoda tél űző bábját.

Amíg a kisze égett, tavaszváró dalokat énekelve, (Bújj, búj zöld ág…, Tavaszi szél…) és átléptünk a „tavasz kapuján”.

Csillogó szemekkel figyelték a gyerekek, hogyan hamvad el a Kiszebáb által végre a tél, vele együtt a rosszaság és a betegségek is.

 

Ezzel a népszokással varázsoltuk a tavaszt, s kívántuk, hogy mindnyájan jó egészségben élhessünk! A bábu elhamvadásával a téli ünnepkört is lezártuk az intézményünkben.

                                                                                                                              Beke Enikő

Óvodapedagógus